Regulamin Rozgrywek Regionalnych Okręgu Południowego na sezon 2022

 1. W rozgrywkach DM II ligi gr. południowej uczestniczy 6 drużyn; SFC Lwy Avia Częstochowa, LKS Strażak Mikołów, MS Śląsk II Świętochłowice, PKS Victoria II Poczesna, TPD Kalety, SPR RK Rybnik.
 2. Podtrzymuje się wzorem innych dyscyplin sportowych nazewnictwo drużyn, polegających na tym że kluby występujące w CS Superlidze i I lidze, w rozgrywkach niższej klasy jakimi są DM II ligi występują jako drugie drużyny.
 3. Rozgrywki ligowe będą prowadzone w systemie turniejowym. W pierwszym etapie odbędzie się 6 turniejów, na każdym torze po jednym. Turniej finałowy jako numer VII odbędzie się na torze drużyny z miejsca V. W każdym turnieju startuje 5 drużyn i 1 pauzuje. Turniej finałowy także na 5 drużyn. W przypadku rezygnacji organizacji turnieju finałowego prawo uzyskuje drużyna z wyższego miejsca w tabeli.
 4. Poszczególne drużyny startują w danej rundzie według klucza ustalonego na przedsezonowym losowaniu,
  Losowanie do turnieju finałowego bezpośrednio przed nim.
 5. W przypadku równej ilości punktów meczowych i biegowych na koniec rozgrywek I etapu na miejscu decydującym o awansie do turnieju finałowego rozgrywamy bieg dodatkowy po 1 zawodniku z zainteresowanej drużyny. Jeżeli okaże się że jedna z zainteresowanych drużyn pauzowała w VI turnieju, to rezygnujemy z takiego rozwiązania i liczymy większą ilość małych punktów biegowych pomiędzy zainteresowanymi z całego cyklu.
 6. Jeżeli taka sama sytuacja ma miejsce po turnieju finałowym to wyżej jest sklasyfikowany ten który miał lepsze
  miejsce po I etapie rozgrywek.
 7. Składy danej drużyny przedstawiają się następująco: 5 zawodników + 3 rezerwowych, w tym obowiązkowo 1 junior i 1 młodzieżowiec w podstawowym składzie. Każdy z podstawowego składu ma 4 biegi, plus 1 jako rezerwa taktyczna. Pełna dowolność co do umieszczania pod danym numerem w składzie juniora i młodzieżowca.
 8. Ilość biegów w poszczególnych zawodach wynosi 25. Junior i Młodzieżowiec obowiązkowo także po 4 biegi
  liczone z dorobku całej drużyny. W przypadku konieczności zakończenia zawodów przed końcem, zaliczamy wyniki po kolejnej ukończonej serii lecz nie wcześniej niż po 15 lub 20 biegu.
 9. Zakaz kontraktowania na dwie ostatnie rundy serii zasadniczej zawodników sklasyfikowanych w poprzednim sezonie w tzw TOP-5 oraz juniorów i starszych, którzy wystąpili w rozgrywkach ligowych(CS) w poprzednim sezonie. Reguły te nie dotyczą wychowanków lub tych którzy poprzedni sezon bronili barw tego samego klubu.
 10. Kobiety występujące w lidze są bez względu na wiek są traktowane jako junior.
 11. Zawodnicy listy TOP-5 mogą w każdej drużynie występować maksymalnie w ilości 1.
 12. Lista Top-5 ustalana dla klubów ekstraligowych jest ustalana wyłącznie z zawodników sklasyfikowanych z średnią biegową powyżej 2,500. Tegoroczni kadeci i młodsi nie zaliczają się do TOP-5, Zawodnicy zagraniczni z państw zrzeszonych w ICSF zaliczają się w limit zawodników TOP-5, i niezależnie od swojego wieku występują
  na pozycje seniora.
 13. Do listy TOP-5 danego klubu nie zaliczamy zawodników którzy w poprzedzającym sezonie byli na wypożyczeniu z klubu macierzystego występującego wyłącznie w I lidze do klubu CS Superligi.
 14. Nie stosuje się dolnego limitu wieku w rozgrywkach ligowych.
 15. Lista Top-5 obowiązująca na sezon 2022 dla klubów ekstraligowych przedstawia się następująco;
  SFC LWY AVIA Częstochowa – M.Szymański,
  TPD Kalety –
  MS ŚLĄSK II Świętochłowice – K.Bielica, D.Zając, J.Jajeśniak
  LKS STRAŻAK Mikołów –
  PKS VICTORIA Poczesna – S.Paruzel, D.Ordon M.Złotnicki, D.Kamionka, J.Knapiński,
  SPR RK Rybnik – S.Pawliczek
 16. Lista TOP-5 może zostać rozszerzona o kolejna nazwiska w przypadku zgłoszenia w ciągu sezonu przez kluby nowych zawodników, którzy w poprzednim sezonie zostali sklasyfikowani w rozgrywkach CS Superligi lub startują z licencją zagraniczną.
 17. Pełna lista zawodników sklasyfikowanych za poprzedni sezon widnieje w zakładce archiwum – sezon 2021 na blogu PFKS.
 18. Rezerwę taktyczną stosujemy wg nowych zasad, czyli drużyna musi mieć stratę 6 punktów do drużyny z którą ma się zmierzyć w danym biegu.
 19. W sytuacji gdy dana drużyna nie wstawi się na zawody albo w składzie niepełnym, będzie możliwość
  uzupełnienia składu przez zawodników innych klubów na zasadzie rezerwy toru.
 20. Punktacja za poszczególne rundy wygląda następująco;
  1 miejsce – 5 pkt
  2 miejsce – 4 pkt
  3 miejsce – 3 pkt.
  4 miejsce – 2 pkt
  5 miejsce – 1pkt.
  Drużyna nie uczestnicząca z zawodach -2 pkt.
 21. Po drugim turnieju oddanym walkowerem, dana drużyna zostaje zdyskwalifikowana i przesunięta na koniec tabeli.
 22. W przypadku gdy jedna lub więcej drużyn uzyska na koniec turnieju tę samą ilość punktów, punkty turniejowe będą dzielone na pół.
 23. Za poszczególne rundy organizator ma obowiązek nagrodzenia najlepszych drużyn w postaci pucharów.
 24. Weryfikacje zawodów ligowych, na zasadach 1 tygodnia po danym turnieju. W tym czasie klub musi uzupełnić braki – np. zawodnik nie zgłoszony do rozgrywek.
 25. Przełożenie danej rundy może jedynie nastąpić w dwóch przypadkach; zbieżność terminów z rozgrywkami
  ogólnopolskimi, w których to startować będą zawodnicy klubów w okręgu, oraz wybitnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ostateczna decyzja w każdym przypadku należy do koordynatora.
 26. Pozostałe punkty regulaminu nie ujęte w ww punktach są zgodne z RSS.

Punkty zaznaczone kolorem zielonym są nowymi punktami w porównaniu z regulaminem z roku 2021.